Vali Cevdet Can, KÖYDES 2017 yılı programıyla ilgili basın toplantısı düzenledi


       Vali Cevdet Can, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) 2017 yılı programıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.


 
       Tokat İl Özel İdaresi Encümen Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Can, Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi’ne (KÖYDES) ilişkin, 16 Mart 2017 tarih ve 2017/5 sayılı YPK kararı ile, ilimize 2017 yılı KÖYDES faaliyetleri için 25 Milyon 278 bin 887 TL ödenek tahsis edildiğini söyledi.
 

        İl Tahsisat Komisyonu tarafından söz konusu ödeneğin ilçeler ve sektörler düzeyinde tahsisinin yapıldığını dile getiren Vali Can, bu kapsamda 2017 yılı programının 30 Mart 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na gönderildiğini belirtti.

 
       İl Tahsisat Komisyonu tarafından belirlenen 2017 programına göre İl genelinde 106 proje planlandığını açıklayan Vali Can, hedeflenen iş dağılımının “3 proje ile 19,5 kilometre bitümlü sıcak karışım asfalt, 38 proje ile 93,5 kilometre birinci kat sathi kaplama asfalt, 56 proje ile 259,5 kilometre ikinci kat sathi kaplama asfalt, 1 proje ile 10 kilometre stabilize, 2 proje ile 45 kilometre onarım, 1 proje ile 80 bin metrekare beton parke, 4 proje ile sanat yapısı (1 adet köprü genişletme ve 3 adet menfez) ve 1 proje ile içme suyu sondajı” olduğunu belirtti.
 

       Vali Can ayrıca İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı başkanlığında, 3 kişiden oluşan KÖYDES Koordinasyon Birimi oluşturulduğunu, faaliyetlerin izlenerek aylık olarak Bakanlığa rapor edileceğini, İl Tahsisat Komisyonu tarafından haziran ve eylül aylarında değerlendirme toplantısı yapılacağını da bildirdi.
 

ŞEHİRDE NE VARSA KÖYDE DE O OLACAK
 

       Şehir altyapısında ne varsa köy altyapısında da onların olacağını dile getiren Vali Can, “Köylerimizin ihtiyacı olan yol, içme suyu, kanalizasyon, park, kilit parke” gibi beş ana konuda bir hayli mesafe aldık. Altıncı hedefimiz üretimi artırmak. Tarımsal sulamayı tamamlayıp bunu da başaracağız” dedi. 
 

        KÖYDES’ten gelen para ile bu 5 alana hizmet verildiğini belirten Vali Can, “2005 yılından 2016 yılına kadar 11 yılda 135 milyon TL para gelmişti Tokat’a. Bu para, Özel İdare bütçesi dışında sadece KÖYDES kapsamında kullanılan paradır. Bu parada öncelik içme sularına verildi. KÖYDES’in öncelikli amacı susuz köy kalmamasıydı. Tokat’ta içme suyu olmayan köyümüz yok. İki köyümüzde kaynak yetersizliğinden dolayı su sorunu söz konusu. Bazı köylerimizde de kaliteli su noktasında birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor. Onları da yeni kaynaklarla, sondajlarla ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.  Çok şükür Tokat’ta 12 yıldır içme suyu konusunda büyük mesafe aldık.
 

       KÖYDES ilk defa programa başladığında bunun sloganı şuydu: “Şehir altyapılarında ne varsa köylerde de o altyapı olacak” Şehirlerde yol, içme suyu, kanalizasyon, kilit parke, çocuk oyun alanları sorunu yok. 2014’te göreve geldiğimizde biz de bunu bu şekilde gündeme getirdik. Çok mesafe aldık bu bakımdan. Bu 5 temel sorunu ortadan kaldırdıktan sonra ise 6. hedefimiz olan üretimi artırmaya, yani küçük ve büyük tarım sulamalarına yöneleceğiz.
 

STABİLİZE KÖY YOLU KAVRAMI ORTADAN KALKIYOR
 

        Stabilize köy yolu kavramını ortadan kaldırmayı hedeflerimiz arasına koymuştuk. Bu sene başlamak kaydıyla artık tüm köy yolları sıcak asfaltla kaplanacak. Biz buna bir sene önce Ballıca Mağarası yolu asfaltlamasıyla başladık. Yedi kilometre asfalt yaptık. Artık köy yolu deyince akla asfalt yol gelecek. Çünkü ulaşım demek medeniyet demektir. ‘2017 yılı bir milat olacak ve tüm köy yolları sıcak asfalt olacak’ diye Sayın Başbakanımız ve İçişleri Bakanımız da ifade etti. YPK ‘da bu çerçevede karar aldı bu yıl. 11 yılda gelen para dikkat ederseniz 135 Milyon TL. Ortalama 13 Milyon TL düşüyor yıllara göre. Bu yıl ilk defa KÖYDES’ten Tokat’a 25 Milyon 278 bin 887 TL para geldi .”
 

2017 BİZİM YOL YILIMIZ OLACAK
 

       Türkiye’de 51 tane Özel İdare var. Yaklaşık 900 milyon TL toplam paradan 51 tane Özel İdare’ye 25 Milyon 300 Bin TL para düştü. YPK ikinci bir dilim daha gönderecek. 800 Milyon TL daha 51 Özel İdare’ye bölüştürülecek ve 23 Milyon TL civarında bir para daha gelecek. Dolayısıyla biz de sıcak asfaltın kilometresini çoğaltacağız. 2017 bizim yol yılımız olacak. Yol altyapısına en çok para ayırdığımız yıl olacak. Bu sene Özel İdare bütçemizin yarıya yakınını Cumhuriyet tarihinde ilk defa yola ayırdık.
 

      DOKAP üzerinden turizm yollarına da ağırlık veriyoruz. Yayla yollarının standardını yükselteceğiz. Yaylalarımızı turizme kazandıracağız. Ayrıca inanç merkezlerimizin de yollarını yapıyoruz. Keçeci Baba yolunu yaptık. Bu sene Aziz Baba Türbesi’nin yolunu da tamamlayacağız.
 

GÖÇ TERSİNE DÖNECEK
 

        Bizim saha çalışmalarımız var. Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’daki Tokat dernekleri ile toplantılar yaptık. Oradaki emeklilerden, köylerinde yaşamak isteyip de şehirde yaşamak zorunda kalanlar var. Özellikle mayıs ayında gelip kasımda giden Tokatlılar var. 1 milyon 800 bin Tokatlı var Türkiye nüfusuna kayıtlı. Bunun 3’te 2’si dışarıda yaşıyor. Türkiye’de Tokat, nüfus sıralaması bakımından 34. sırada. Yani şuan Tokat 30 büyükşehirden sonra ilk büyükşehir yapılacak iller arasında ilk 4’ün içerisinde yer alıyor.
 

        Büyükşehir olduğumuz zaman istiyoruz ki artık dışarıda yaşayan Tokatlı buraya kısa süreliğine değil, sürekli olarak gelsin. İşte bunun önündeki en büyük engel yol. Bu durumda bize şunu gösterdi. Demek ki biz bütün köy yollarını iyi sıcak asfalt yaparsak ve aynı büyük şehirlerde olduğu gibi tarifeli otobüs koyarsak bu nüfus tekrar geri döner.
 

         İlk 25 yılda 800 bin nüfus öngörüyoruz. Bu nüfus Tokat’a gelecek. İnşallah 2020 itibariyle bu şekilde gidersek, köylerden il ve ilçe merkezlerine minibüslerin çalıştığı bir Tokat bizim hayalimiz.
 

MUHTARLARIMIZ DEVLET MEMURU GİBİ ÇALIŞACAK

        İçişleri Bakanlığı bünyesinde “Muhtarlar Daire Başkanlığı” kurulduğunu hatırlatan Vali Can, “Muhtarlarımız artık devlet memuru gibi çalışacak. Biz de bütün muhtarlarımızla bir araya gelip taleplerini ve sorunlarını dinledik. 612 köyümüze muhtarlık bürosu yapmak istiyoruz. Köylüsünü mutlu edemeyen bir ülke kalkınamaz, mutlu olamaz” dedi.
 

TOPRAĞA DÖNÜŞTEN BAŞKA ÇARE YOK
 

        Türkiye ortalamasında her dört kişiden birinin tarımla uğraştığını belirten Vali Can, “Tokat’ta ise her iki kişiden birisi tarımla uğraşıyor. Dolayısıyla Tokat’ın kalkınmasında tarım çok önemli bir yere sahip. Tarımsal verimliliği artırmaya ve daha yüksek gelir getiren ürünler üretmeye mecburuz. Bu bağlamda Niksar Erbaa Ovası’na yeni kavak dikimini yasaklıyoruz. Mevcut kavaklar da bölgede seracığın yaygınlaşmasıyla kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ayrıca ‘1 Bölge 1 Ürün’ ve ‘Mülkiyette Birlik Değil Hizmette Birlik’ anlayışını getiriyoruz. Her bölge için en fazla gelir getiren ürünler belirlenecek ve herkes aynı bölgede aynı ürünü ekecek” dedi.
 

İSTİHDAM RAKAMLARI AÇIKLANDI
 

        Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı “İstihdam Seferberliği” çerçevesinde Tokat’taki son duruma ilişkin bilgiler veren Vali Can, “Tokat’ta 2017 yıl sonu itibariyle 10 bin istihdam olarak hedefimizi belirlemiştik. Bugün itibariyle iki aylık süreçte 2 bin 900 kişi sigortalı olarak işe başladı ilimizde. Allah’ın izniyle hedefimize ulaşacağız” dedi.
 

        Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Vali Can, “Buranın asıl sahibi sizlersiniz. Kapımız, gönlümüz sizlere her zaman açık. Gördüğünüz aksaklıkları ve fikirlerinizi bize her zaman bildirebilirsiniz” dedi.
 

Kaynak: Tokat Valiliği

 

Haber Resimleri