KÖYDES

Kısaca KÖYDES diye bilinen Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi, ilk kez 2005 yılında İçişleri Bakanlığı (Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü), Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) (günümüzde Kalkınma Bakanlığı) koordinasyonu  ile uygulamaya başlanmıştır.

Projenin amacı, başta  içme suyu ve Yol olmak üzere alt yapı problemi olan köylerin problemlerinin hızlı bir şekilde çözülmesidir.

KÖYDES Projesi, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından yürütülmektedir.

Merkez İlçede Vali Yardımcısı, ilçelerde Kaymakamların başkanlığında seçimle gelen 2 İl Genel Meclisi üyesi ve 2 Muhtarlardan oluşan Köylere  Hizmet  Götürme Birliği Encümeni tarafından KÖYDES yılı bütçesi imkanları  ölçüsünde muhtelif projeler  uygulanmaktadır.

Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı sonrası  Maliye Bakanlığı tarafından illere tahsis edilen ödenekler;  İllerde Valinin Başkanlığında Vali Yardımcısı,  İl Genel Meclisi Başkanı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve İlçe Kaymakamları ve YPK kararında belirtilen kurum müdürleri tarafından oluşan “İl Tahsisat Komisyonu” tarafından  ilçeler ve sektörler üzerinden tahsis edilmektedir.

Projenin izlenmesi ve Bakanlığa bildirimi vb işlere yönelik Sekretaryası, Vali tarafından görevlendirilen “Proje Koordinasyon Birimi” tarafından yürütülmektedir. Projelerin keşif özetlerinin hazırlanması, kontrollüğü ile geçici ve kesin kabullerinin yapılması İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği personeli eli ile yapılmaktadır.

 

Köydes Hukuki Dayanağı

YPK Kararları

2018 Programı

Ödenek Durumu

Envanter

2005-2017 Yılı Arası Yapılan İşler

(0 356) 228 90 30

Numarayı arayarak Tokat İl Özel İdaresine ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım ve Kodlama F5 Tasarım. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz içerik ve görsel paylaşımı yasaktır.